Čáslavské noviny 6/2020

Gympláci a peďáci městu

O tom, že čáslavské gymnázium letos slaví 140 let od svého vzniku, jsme vás informovali v minulém čísle Čáslavských novin. Tam jsme zatím poskytli údaje jen o hlavním dnu oslav 14. listopadu který jsme označili motivačním názvem ABITURIENTI SOBĚ.  Ale oslavy mají ještě druhou část, ta je věnována městu Čáslav a je nazvaná GYMPLÁCI A PEĎÁCI MĚSTU.

Dvě části oslav

Podívejme se nyní na to, co škola v rámci svého kulatého výročí zamýšlí a jaké má vize: Slavnostní den výročí – 14. listopad – je věnován převážně absolventům školy, kteří se z velké části na jeho přípravě budou podílet jako organizátoři a aktéři jednotlivých aktivit a v neposlední řadě jako diváci; absolventi školy jsou tedy jeho cílovou skupinou. Naopak projekt Gympláci a peďáci městu je určený pro občany města Čáslav, tedy pro Čáslavany všech věkových skupin. Zacílený je však především na děti, mládež a seniory. Na jeho přípravě se budou podílet současní studenti školy (tedy gymnázia i pedagogické školy) a samozřejmě spolupracovat budou také pedagogové.

Komunitní projektový týden

Projekt Gympláci a peďáci městu bude realizován jako komunitní projektový týden před vánočními prázdninami, tedy ve dnech 16 – 18. 12. 2020, popřípadě ještě 21. – 22. 12. 2020 (pokud tyto dva dny nebudou na školách ředitelským volnem).

Tato část oslav výročí založení školy bude organizována na vybraných místech města Čáslav a především v budově školy. Jde o bohatý edukační program, který je zacílený především na žáky mateřských a základních škol v Čáslavi popřípadě okolí (Žleby, Potěhy, Žehušice, Vrdy a další.). Programu se může zúčastnit také čáslavská veřejnost a abiturienti především senioři. Tady se jako organizátoři uplatní jak gymnazisté, tak studenti pedagogické školy a pedagogického lycea, kteří využijí své zkušenosti z pedagogické praxe. Hlavním garantem tohoto projektu je Mgr. Milada Bártová.

Putování do Betléma přes Čáslav

A co vám můžeme dále nabídnout? V tento moment již s určitostí slibuji předvánoční akci Putování do Betléma přes Čáslav. Inspirovala jsem se akcí, kterou v Kutné Hoře v prosinci roku 2019 pořádalo sdružení SOBSA společně s ČMS, a získala jsem cenné informace od paní Lenky Choutkové, jedné z organizátorek akce. Mám zároveň osobní prožitek ze hry, neboť jsem se jí zúčastnila společně s žáky kutnohorské ZUŠ. Můžete se těšit na orientační hru v ulicích města, její trasa je již připravena! Ve výlohách, oknech, popř. zahradách města Čáslav budou instalovány betlémy (vyrobeny z netradičních materiálů a různými technikami žáky, studenty a čáslavskou veřejností především z řad seniorů). Mimo jiné bude vystaven unikátní Čáslavský betlém zhotovený bývalým studentem gymnázia Ing. arch. Pavlem Štěchem, který k výročí školy před deseti lety nádherně ilustroval almanach To je let. Betlém po smrti pana architekta darovala rodina městu s žádostí, aby byl v adventním čase vystavován. Jsem ráda, že toto přání budeme moci naplnit. Pro čáslavské Putování do Betléma jsem získala nadšenou pomocnici, evangelickou farářku Drahomíru Duškovou-Havlíčkovou.

Další aktivity ve městě a okolí

V adventním čase plánujeme vlastivědné procházky po městě. Průvodcovskou službu budou zajišťovat studenti školy nejen v češtině, ale i v cizích jazycích pro žáky ZŠ a seniory.  V nabídce programu jsou také sportovní aktivity (např. v Gumárně). Součástí oslav s jistotou budou tradiční předvánoční koncerty pěveckého sboru pedagogické školy v Čáslavi a okolí.

Co se bude dít ve škole?

V budově školy budou probíhat přírodovědné a výtvarné dílny pro žáky základních popřípadě mateřských škol pod záštitou Mgr. Lenky Kořínkové. Možná se budou hrát pohádky pro děti z mateřských škol. Velmi zajímavou akcí budou v aule školy přednášky a prezentace ze zahraničních cest abiturientů školy pro současné studenty a veřejnost především z řad seniorů. Tento edukační program má také vlastenecký kontext: bývalí absolventi se z daleké ciziny rádi vracejí do svého rodného města a na tu svou „alma mater“. Podíváme se společně s nimi do zajímavých destinací, např. do Ameriky či Asie. Přednášku s prezentací o cestě do Uzbekistánu přislíbila bývalá studentka gymnázia Mgr. Jaroslava Barbara Sporková (roz. Bártová).

Toto jsou naše plány, které vznikly již rok před plánovaným výročím v listopadu 2019. Nemohli jsme tehdy tušit, co nám rok 2020 přinese a jak nám situaci zkomplikuje. A vůbec nemůžeme předvídat okolnosti, které nastanou na podzim letošního roku. Samozřejmě, že vše přizpůsobíme situaci a již promýšlíme varianty, které by byly „bezpečné“ pro všechny zúčastněné, zvláště pro rizikovou seniorskou skupinu, ke které už také patřím. Zvláště obtížně se v této nelehké době shánějí finanční prostředky. Věřte, že tato nejistota doby nám bere mnoho tvořivých sil. Jsme ale přesvědčeni, že společně vše zvládneme!

O přípravách oslav a aktualizacích budeme dále informovat na stránkách novin a na webových stránkách http://140.gymcaslav.cz/.

Mgr. Jana Andrejsková, autorka projektu oslav