I PŘES PŘEKÁŽKY gymnázium výročí oslaví

Do připravovaných oslav založení čáslavského gymnázia a pedagogické školy zbývá více než měsíc. Situaci stále komplikuje koronavirová krize. Přesto již po páté na stránkách Čáslavských novin přinášíme aktuální informace:

Na den oslav, tedy na 14. listopad,jakuž víte, žepřipravujeme jednak odhalení pamětní desky profesoru Bohumilu Böhmovi a premiéru filmu Abiturienti sobě. Ale přidáváme jednu novinku:Budemereprizovat Drobné paralely, divadelní představení studentek dramatické skupiny gymnázia, které vzniklo pod vedením Kláry Fidlerové a sklidilo velký úspěch v rámci nedávné čáslavské akce nazvané Dvorky.

Kaleidoskop střípků života Bohumila Böhma se nám pomalu skládá.  Profesor Böhm na gymnáziu učil tělocvik a zeměpis v letech 1931 – 42.  V roce 1942 byl zatčen. Do školy se vrátil až po osvobození. V politickém procesu v dubnu 1952 byl odsouzen na 17 let, z vězení se vrátil na amnestii v roce 1960. V pátek 18. září jsme se v badatelně Národního archivu v Praze probírali originály jednotlivých spisů. Držela jsem v ruce originál rozsudku, osobní vězeňský spis s osobním vězeňským dotazníkem…  Mohli jsme tak sledovat smutné události života Bohumila Böhma. V minulém čísle jsme Vás žádali o doplnění chybějících informací o panu profesorovi. Naše poděkování patří panu starostovi JUDr. Málkovi za poskytnutí kopie rozsudku z dubna 1952. Děkujeme za sepsané vzpomínky paní učitelky Věry Kleinerové, které nám předala její dcera Marie. Velmi vděčná jsem za telefonát paní Emilii Zumrové, která se s Bohumilem Böhmem osobně setkala na počátku 60. let.  Tehdy, když se vrátil z vězení, pracoval jako skladník na školním statku zemědělské školy. „Chodila jsem k němu na inventuru. Vždy měl všechno ve vzorném pořádku. Byl to velmi inteligentní, tichý a skromný starší šedovlasý pán,“ vzpomíná paní Zumrová.

Stále pokračujeme v natáčení filmu Abiturienti sobě. V učebně chemie jsme rozmlouvali s absolventem gymnázia s prof. Ing. Miroslavem Ludwigem, CSc., který po dvě období zastával funkci rektora Univerzity Pardubice. Velmi rád vzpomínal na gymnaziální studia v Čáslavi na počátku 70. let.

Velkým zážitkem pro mě i pro filmový štáb byla návštěva Divadla ABC v Praze (zde mj. ve 30. letech našlo útočiště Osvobozené divadlo V + W, v současné době repertoár divadla tvoří tituly světové i české dramatiky a také adaptace literárních děl). A právě skvělou a velmi moderně pojatou adaptaci slavné románové epopeje L. N. Tolstého Vojna a mír jsme měli možnost sledovat v režii Michala Dočekala při generální zkoušce pouhé dva dny před premiérou.  Zde jsme se setkali s hercem Janem Vlasákem (absolvoval naše gymnázium v roce 1960). Kromě rozhovoru v divadelní kavárně jsme měli možnost sledovat ho objektivem kamery v roli knížete Bolkonského. Děkujeme Mistru Vlasákovi za tuto unikátní příležitost.

Milí čtenáři, budeme i nadále vděčni za informace související s historií školy.  Kontaktujte nás prosím emailem na adrese: 140@gymcaslav.cz nebo telefonicky na čísle 327 340 051.

Mgr. Jana Andrejsková