PŘES PŘEKÁŽKY… 140 let gymnázia

Je to opravdu překážkový maraton… Již pošesté se setkáváme na stránkách ČN s informacemi ohledně oslav výročí školy. A všechno je opět jinak… Velkolepý plán se rozplynul v komplikované koronavirové situaci.

Měsíc před plánovanou oslavou výročí vydalo vedení školy rozhodnutí. „Termín oslav výročí školy byl určen již minulý rok. Den oslav pro nás není překážkou, ale výzvou k překonání složitosti doby a nutnou rychlou reakcí na situaci s koronavirem.  Nechceme nikoho zdravotně ohrozit, proto 14. listopadu nebude škola otevřená veřejnosti. Ten den ve 14 hodin oslavíme výročí v „kruhu rodinném“, tedy v kruhu zaměstnanců školy, promítnutím filmu PŘES PŘEKÁŽKY v aule školy. Zároveň bude odhalena pamětní deska prof. Böhmovi. Tento slavnostní akt bude natočen a zpřístupněn absolventům a veřejnosti.  Pro veřejnost jsou určené projekce filmu Přes překážky v KINĚ Miloše Formana 14. listopadu a 18. prosince vždy v 17 hodin. Pro návštěvníky kina jsou připravené upomínkové balíčky k  výročí školy,“ komentuje vzniklou situaci ředitel Mgr. David Tichý. Film, který si nadělili abiturienti k oslavám, mapuje zajímavé osobnosti školy od 40. let minulého století do současnosti. Na malé fotografické ochutnávce je představen populární zpěvák Pekař, který maturoval na PŠ jako Petr Štolba v r. 2008 a složil a nazpíval pro film píseň. Dále nejstarší abiturientka, kterou jsme zpovídali, je paní Eva Marková, rozená Prouzová, která maturovala na G v r. 1944 a na počátku 50. let zde vyučovala.  11. září oslavila paní Marková krásné 95. narozeniny. Blahopřejeme!

Předvečer oslav zahájíme otevřením výstavy JAKO BY TO BYLO VČERA ivaNA MĚKOtová  KLUBU GUMÁRNA. Vernisáž, kterou opět zdokumentujeme, se uskuteční v pátek 13. listopadu v 18 hodin. Výstava bude přístupná veřejnosti do 31. ledna 2021 v otvírací době Klubu Gumárna nebo na základě domluvy na telefonním čísle 728 951 978.

Autorka vystavovaných pastelů Ivana Měkotová je absolventkou čáslavské pedagogické školy a Katedry loutkářství pražské DAMU.  Původní profesi učitelky MŠ vyměnila za vyučování výtvarné a dramatické výchovy na ZUŠ v Ledči nad Sázavou a ve Světlé nad Sázavou, kde také žije.  Věnuje se výtvarné, ilustrační i spisovatelské tvorbě.  Vystavuje především v Praze a ve východních Čechách. Její díla jsou zastoupena v galeriích a soukromých sbírkách v ČR, SR, Holandsku, VB, Irsku a USA.  Realizovala knihy: říkanky Ať se ti líbí na světě (autorská kniha) a pohádkové vyprávění Babička Pepička, které se dočkalo rozhlasového zpracování jako čtrnáctidílný pohádkový seriál, který na dobrou noc vypráví Hajaja.

„Oslavy výročí školy nekončí, „rozmělníme“ je do průběhu celého školního roku tak, jak nám situace dovolí. Na webu projektu 140.gymcaslav.cz vás budeme průběžně informovat a zpřístupníme zde natočené materiály. Děkujeme všem za pochopení a přijetí neobvyklých oslav,“ vzkazuje ředitel David Tichý, „zachovejte nám svou přízeň a sledujte oslavy v on-line podobě.“

Děkujeme všem, kteří reagovali na naše výzvy a poskytli nám informace na 140@gymcaslav.cz. Naše díky patří prof. Ing. Miloslavu Pourovi, DrSc. a za cenné vzpomínky na prof. Böhma jsme vděčni paní Anně Bártové. Mgr. Jana Andrejsková